Past Presidents/Chairmen

1960 A.H. Stephenson
1961 R.M. Easley
1962 B.I. Whitlock
1963 Bill Morand
1964 Bill Morand
1965 Robert G. Exon
1966 Kenneth Johnson
1967 R.H. Meridith
1968 Lloyd K. Clausen
1969 Royal Reed
1970 Darrell Staley
1971 Bernard Kastens
1972 Jack Hendrix
1973 Don Epps
1974 Don Larson
1975 Roger Wolfe
1976 Gerald Fraser
1977 Edgar Haynie
1978 Bill Armfield
1979 Bob Schwanzle
1980 Charles Johnson
1981 Richard Partington
1982 Alan Kimmal
1983 Galen Mears
1984 Larry Murphy
1985 Mike Pearl
1986 Mike Kleiber
1987 Chuck Kuntz
1988 Greg Clark
1989 Jerry Boettcher
1990 Mike VanCampen
1991 Tom Naasz
1992 Warren Beavers
1993 David Selman
1994 Mike Fraser
1995 Steve Kruse
1996 Mel Steinlage
1997 Roxanne Gutschenritter
1998 Johnny Schaben
1999 Mike Erhart
2000 Charlie Swayze
2001 Keith Karnes
2002 Jim Lee
2003 Max Sudbeck
2004 Larry Shivers
2005 Bill Hocraffer
2006-2007 Doyle Pearl
2008 Alan Stone
2009-2011 Randy Whisenhunt
2011-2013 Doug Wright
2013-2015 Mike Shirley

Agri-Business Service Award

1963 Judd Wolfram
1964 None
1965 Geroge A. Wickstrom
1966 Harold H. Wilson
1967 Wilbur E. Leavering
1968 Leon F. Baker Jr.
1969 Kenneth C. Johnson
1970 R.H. Meridith
1971 William R. Morand
1972 Jerry C. Hope
1973 George L. Smith
1974 Jack Brandau
1975 Don Westheffer
1976 Royal D. Reid
1977 John E. Sloup
1978 Robert E. Morin
1979 Edgar J. Haynie
1980 Galen L. Mears
1981 Robert T. Schwanzle
1982 Charles E. Hamon
1983 Charles K. Johnson
1984 Rollie Stuckenholtz
1985 William S. Armfield
1986 Glen Dalluge
1987 Warren Beavers

Education Service Award

1963 Floyd W. Smith
1964 E.A. Cleavinger
1965 Verlin H. Peterson
1966 Clarence Hollingsworth
1967 Raymond Hoss
1968 Roscoe Ellis Jr.
1969 Frank Bieberly
1970 Robert Sloan
1971 Robert Nuttelman
1972 Larry Murphy
1973 Harold Jones
1974 Dale Edelblute
1975 Bill Phillips, Claude King
1976 Beverly D. Stagg
1977 D. Dean Dicken
1978 David Whitney
1979 Howard Wilkins
1980 George M. Herron
1981 Raymond Wary Jr.
1982 Dell Gates
1983 Oliver Russ
1984 Robert Bohannon
1985 George R. TenEyck
1986 Robert Gilbert, Marshall Walker
1987 Gary Kilgore

Communications Service Award

1978 H. Thayne Cozart
1979 Galen Hubbs
1980 Larry Steckline
1981 Geroge Logan
1982 Paul DeWeese
1983 Frank J. Buchanan
1984 Rex Childs
1985 Urlin Slater
1986 Jim Suber
1987 William Sullins

Distinguished Service Award

*The 3 awards were combined into one beginning in 1988.
1988 David Kissel
1989 Mike Kleiber/Jerry Doop
1990 George Ham
1991 Jerry Boettcher
1992 Ed Dwyer
1993 Jack Dutra
1994 Alan Kimmal
1995 David Selman
1996 David Whitney
1997 Harold Henry
1998 Dale Lambley
1999 Mike Fraser
2000 Johnny Schaben
2001 Mel Steinlage
2002 Jamie Clover Adams
2003 Jim Lee
2004 Doug Wareham
2005 Larry Shivers
2006 Chuck Kuntz
2007 Steve Kruse
2008 Doyle Pearl
2009 Keith Karnes
2011 Lana O’Connor
2012 Jerry Martin
2013 Ford West
2014 Roger Long
2015 Laura Pearl
2016 Mike Schaffter